Perzská mačka? Dokonalý, nadýchaný bytový maznáčik
Svojou guľatou tvárou, hustou srsťou a krátkymi nožičkami sa perzské mačky už dlho radia medzi najobľúbenejšie plemená. A nie náhodou!
Toto hebučké mačiatko je najlepšie zadovážiť si od chovateľa, aby sa predišlo geneticky dedičným ochoreniam. Jej srsť si vyžaduje časté česanie a starostlivosť, no jej maznavosť a túžba po láske ti to vynahradia do poslednej minúty.

Povaha perzskej mačky – Hodí sa k tebe tento malý kráľ?
Perzské mačky by sa dali opísať ako pokojné, majestátne dlhosrsté mačky, ktoré zbytočne nebehajú za ničím.
Perzské mačiatko už od mala nie je hyperaktívny typ. Ráno a večer sa s radosťou zahrá, kým má náladu. No aj krátkosrstá perzská mačka radšej uloví hračku z pohodlného ležadla.
Za normálnych okolností sa nemusíš báť o svoje závesy. Samozrejme, výnimky existujú – teoreticky môže byť aj hyperaktívna perzská mačka, štatistika nepustí.
Tvoj malý perzský chlpatý aristokrat pravdepodobne nebude stáť pri dverách s túžbou ísť loviť. Oveľa radšej si užíva teplo radiátora. Vyššia mačacia veža sa mu však aj tak zíde – nie kvôli škrabaniu, ale preto, že ako pravá výsosť rád pozoruje svet z výšky.
Kto nepozná jeho nežnú povahu, môže sa nechať oklamať jeho zdanlivo pohŕdavým pohľadom. Niektorí si dokonca myslia, že originálna perzská mačka je škaredá, no za zamračeným výzorom sa ukrýva citlivé srdce. Zvlášť, ak ide o čiernu variantu – tá môže pôsobiť ešte prísnejšie.
Ale perzská mačka je milá, maznavá – no len k zopár vyvoleným. Tých si obchádza s jemným pradením. Jej dôveru a lásku si treba zaslúžiť.
Himálajská mačka (jeden z poddruhov perzskej) neobľubuje hluk a zhon.
Takže ak ste temperamentná, hlučná rodina s kopou detí, perzská mačka pre vás pravdepodobne nebude ideálnym domácim miláčikom.
Rovnako, ak je váš domov neustálym centrom večierkov, táto majestátna srsťatá guľka vás bude pozorovať zhora – z mačacej veže alebo skrine – s výrazom, ktorým vás v duchu posiela do teplejších krajín.
Naopak, ak sú deti už väčšie a chápu, že mačku netreba neustále naháňať, kľudne sa môžete pustiť do perzského dobrodružstva aj ako prvomačkoví majitelia.
Vo všeobecnosti si rozumie aj s inými mačkami a psami – pokiaľ to nie je pes, ktorý frčí na dvesto otáčok, ako napríklad jack russel teriér.
Chov a starostlivosť o perzskú mačku
Toto plemeno odporúčame len tým najoddanejším majiteľom, ktorí si denne nájdu čas na starostlivosť o srsť. Hustá, nádherná srsť perzskej mačky si totiž vyžaduje pravidelnú a dôkladnú údržbu.
Je potrebné začať už od veku 3–4 týždňov, a to krátkymi, ale častými česacími seansami pomocou kefy s oblou hlavicou. Podsada sa veľmi ľahko zafeltuje, najmä v oblasti brucha, podpazušia a stehien. Rozčesávanie vytvorených uzlov je ťažké a bolestivé, preto je prevencia absolútnym základom.
Ak sa už srsť dostane do stavu, ktorý nie je možné zachrániť, ostrihanie by mal vykonať odborný zvierací kaderník. Koža mačiek je totiž pružnejšia ako u iných zvierat, a bežným strojčekom môže dôjsť k poraneniu. Navyše domáce strojčeky si pravdepodobne neporadia s hustotou srsti perzskej mačky.
Perzské mačky je potrebné aj často kúpať. Pomáha to nielen udržať srsť v dobrom stave, ale podporuje aj prirodzenú výmenu srsti. Vždy používaj jemný šampón určený pre mačky!
Ako sa hovorí, krása niečo stojí. Perzská mačka totiž nedokáže spracovať všetko to množstvo srsti, ktoré pri starostlivosti prehltne. Preto je mimoriadne dôležité podávať jej pastu na rozpúšťanie chlpov určenú pre dlhosrsté mačky. K dispozícii sú aj špeciálne krmivá s vyšším obsahom vlákniny.
Kvôli špecifickému tvaru hlavy sa u perzských mačiek často vyskytuje nadmerné slzenie. Oči je potrebné denne jemne utierať vlhkou handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v borovej vode. Ak sa slzenie zhoršuje a objavia sa lysiny v oblasti čela, môže ísť o prejav alergie. Viac sa o tom dočítaš v našom článku „Kožné ochorenia mačiek“.
Kvôli svojej prirodzenej lenivosti má perzská mačka sklony k priberaniu. Preto ti, milý fanúšik perzských mačičiek, odporúčame nepodľahnúť jej prosebnému pohľadu a tichému mňaukaniu. Prísne dodržiavané denné dávky pomáhajú udržať jej štíhlosť a zdravie.
Vyhýbaj sa lacným krmivám zo supermarketu, ktoré sú plné dochucovadiel a prídavných látok!
Čo patrí do bruška perzskej mačičky?
Pre mačiatka
Cenovo výhodné: Happy Cat Junior Grainfree Kacsa – kačacie a zemiakové bezobilné krmivo obsahuje všetko, čo je potrebné pre ideálny štart do života.
Ak chceš to najlepšie: Royal Canin Persian Kitten – špeciálna textúra a tvar granúl, doplnená o extra vlákninu a výživné látky pre srsť.
Pre dospelé perzské mačky
Šetrné k peňaženke: Purina ONE COAT & HAIRBALL – kuracie krmivo obohatené o rybí olej, skvelá voľba pre každodenné kŕmenie.
Stredná trieda: napríklad Josera Catelux – chutné kačacie granuly so zemiakmi, ktoré pomáhajú proti tvorbe chlpových chumáčov.
Superprémiová starostlivosť: Brit Care HAIRCARE LOSOS & KURACIE – bezobilné krmivo so sušeným pivovarským kvasom pre krásnu srsť.
Pre staršie chlpaté guľôčky
Rozumné riešenie: Brit Premium Cat Senior – kuracie krmivo s bezobilnou receptúrou.
Ak chceš z toho vyťažiť maximum: Carnilove Cat Adult Hairball Control – vysoký podiel mäsa, bez obilnín, špeciálne pre dlhosrsté mačky.
A týmto sme uzavreli starostlivosť a kŕmenie našej chlpatej krásky s guľatou tváričkou. A teraz príde studená sprcha!
Perzská mačka a jej choroby
Ako sme už spomínali v úplne prvom odseku, perzskú mačku odporúčame kupovať výhradne od zodpovedného chovateľa. Netreba naletieť množiteľom a kliknúť na hocijaký inzerát s predajom perzskej mačky. Zdravá perzská mačka sa môže dožiť v priemere 12 až 15 rokov ako tvoj pradením sprevádzaný spoločník. Bohužiaľ však existuje niekoľko chorôb, na ktoré majú tieto mačky predispozíciu. Pozrime sa na ne podrobnejšie.
– Polycystická choroba obličiek (PKD): Ide o dedičné ochorenie, ktoré je možné odhaliť ultrazvukom už vo veku približne 6 mesiacov. Prvé príznaky sa objavujú až vo vyššom veku. Cysty spôsobujú degeneráciu obličkového tkaniva a jeho postupné odumieranie. Symptómami môžu byť úbytok hmotnosti, zvracanie, nadmerné močenie a pitie. U perzských mačiek je to častý problém. Existuje naň genetický test.
– Urolitiáza (tvorba močových kameňov): Dá sa jej predísť podávaním špeciálneho krmiva pre kastrované mačky. Ide o bolestivý stav, ktorý môže viesť k zanechaniu čistotnosti.
– Progresívna atrofia sietnice (PRA): Dedičné ochorenie očí, ktoré môže viesť až k úplnej slepote. Našťastie je zriedkavé.
– Hypertrofická kardiomyopatia: Rovnako ide o dedičné srdcové ochorenie. Nie je liečiteľné, ale podľa súčasných poznatkov je možné ho udržiavať pod kontrolou. Našťastie je vzácne.
Biela perzská mačka môže byť náchylná na hluchotu, keďže biela farba je geneticky predisponujúcim faktorom na tento problém u všetkých mačiek. Cena perzskej mačky, teda cena perzského mačiatka, závisí od toho, či je určené na chov alebo ako domáci miláčik.Na základe toho cena perzskej mačky nie je najvyššia na trhu, ale je veľmi dôležité dávať si pozor, aby skutočne išlo o mačku s rodokmeňom.
Na vyššie spomenuté PKD ochorenie by mal seriózny chovateľ určite robiť testy – len tak môže zaručiť, že nové mačiatka, ktoré dá do rúk novým majiteľom, budú zdravé.
Mnohí sa snažia oklamať nič netušiacich záujemcov o perzské mačky na rôznych inzertných portáloch. Nie každá mačka s dlhšou srsťou je perzská mačka! Poloperzská mačka môže byť síce nádherná a mať tiež dlhú srsť, to je pravda – ale za ňu by sme nemali platiť astronomické sumy. Navyše, aj poloperzská mačka môže byť nositeľom rovnakých ochorení, aké postihujú čistokrvné perzské mačky.
Druhy perzských mačiek, farby perzských mačiek
Perzské mačky sa chovajú v takmer 120 farebných variantoch. Od jednofarebných po korytnačinové, od škvrnitých po jednofarebné (solid), nájdeš ich vo všetkých podobách. Medzi obľúbené patrí aj čierna perzská mačka a modrá perzská mačka. Celkovo možno povedať, že rozlišujeme tri hlavné línie.
Jednou z nich je činčila perzská mačka, známa aj ako činčila mačka, prípadne aj pod názvom perzská činčila. Táto farebná varianta je v súčasnosti najobľúbenejšia a najznámejšia. Všetky činčila perzské mačky majú zelené alebo modrozelené oči.
V prípade činčila mačiek sú viečka (akoby mali očné linky), nos a pery orámované – podľa farby srsti sú čierne, modré alebo červenkasté. Spoločným znakom činčila perzských mačiek je, že pri svetlej podsade majú končeky krycích chlpov inak zafarbené. Vlastnosti činčila perzskej mačky sa nelíšia od „obyčajnej“ perzskej mačky, aj ona je pokojnejšieho charakteru. A keďže ide o perzskú mačku, je rovnako náchylná na dedičné ochorenia.
Ďalšiu líniu predstavuje himalájska mačka. Mnohí ju považujú za samostatné plemeno. Charakteristickým znakom himalájskej perzskej mačky je tmavá maska na tvári, ako aj tmavé uši, labky a chvost.
Tretím typom je krátkosrstá exotic. Toto plemeno vzniklo krížením perzskej a americkej krátkosrstej mačky. Exotic mačka – ako „poloperzská“ – v sebe spája dobré vlastnosti oboch, je milá, priateľská a pokojná povaha.
Priemerná hmotnosť perzských mačiek je 3 až 6 kilogramov. Majú okrúhlu, širokú hlavu s plochým noštekom. Nos by mal končiť medzi očami, čo je cieľom šľachtiteľov. V extrémnych prípadoch môže krátky nos spôsobovať ťažkosti s dýchaním (alebo minimálne chrápanie). Dlhé, jemné krycie chlpy a veľmi hustá podsada robia z perzskej mačky výnimočné plemeno.
Ďalším rozpoznateľným znakom ich roztomilosti sú krátke, silné nohy. Žiaducim znakom je aj extra srsť medzi prstami.
Odkiaľ vlastne pochádza perzská mačka?
Prvé európske jedince sa objavili v 17. storočí. Pochádzali z územia vtedajšej Perzie. Dnešné huňaté perzské mačky však už geneticky nemajú veľa spoločného so svojimi pôvodnými predkami. Podľa výskumov vedie línia dnešných jedincov skôr k ruským predkom. Plemeno bolo v Európe predstavené na výstave v Londýne v roku 1871 a odvtedy si neustále drží svoju popularitu.
Dlhosrsté perzské mačky sú veľmi obľúbené aj v Amerike. Najvyhľadávanejšie sú najmä biele exempláre a varianty činčila perzskej mačky.
Ak vylúčime zdravotné problémy, môžu s nami tieto mačky prežiť dlhý život – so všetkými svojimi nezbednosťami. Tých však nebude veľa. Pretože ony sú „dobré mačky“. Ničenie nie je ich štýl.
So svojimi chlpatými vzpriamenými uškami a pokojným temperamentom si získavajú srdcia mnohých ľudí. A keďže sú ideálnymi spoločníkmi aj do malého bytu, len tak ich žiadne iné plemeno nevystrieda v TOP 10 najobľúbenejších mačiek.
Je však dôležité dobre si preklepnúť trh a neskočiť hneď na prvý inzerát „na predaj perzská mačka“. Kvôli obľúbenosti plemena sa mnohí snažia zamerať skôr na zisk než na zdravie a krásu. Výsledkom je množstvo predávaných perzských mačiek so zdravotnými problémami. Na internete nájdeš množstvo inzerátov ako „na predaj činčila perzská mačka“, „na predaj himalájska perzská mačka“, alebo len „na predaj činčila perzská“. Dôveryhodný chovateľ sa však nechce zbaviť mačiatok za každú cenu – dôkladne si vyberá budúcich majiteľov.
Ak ti nerobí problém pravidelne sa starať o hebkú srsť svojho krátkonožného kamaráta a neočakávaš od neho, že si bude užívať rušný rodinný život, potom je perzská mačka tou najlepšou voľbou pre teba!
Zdroj:
cattime.com
petfinder.com